POLİFENOLLÜ ZEYTİNYAĞI ANNE SÜTÜ GİBİDİR...

POLİFENOLLÜ ZEYTİNYAĞI ANNE SÜTÜ GİBİDİR... 

POLİFENOLLÜ ZEYTİNYAĞININ BÜYÜMEYE ETKİLERİ 

Süt çocuklarının kalori alımının yaklaşık % 50'si lipit şeklindedir ve bunun % 10'unu çoklu doymamış yağ asitleri oluşturur. Sütten kesildiği zaman, bebeğin hâlâ oldukça büyük miktarda lipitlere gereksinimi vardır. Bebeklerde esansiyel yağ asidi yetersizliğinin görülmesi pek mümkün değildir; fakat linoleik asit alımının az olması gelişmeyi geciktirebildiği gibi, deri, karaciğer ve metabolik bozukluklarda oluşturabilmektedir.

Doğum öncesi ve sonrasında bebek beyninin ve sinir sisteminin, sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılıdır. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir. Çünkü zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, anne sütüne eş miktarda içerir. Zeytinyağında bulunan oleik asit, annesini emerek beslenen bebeğin sinir dokularının gelişimi açısından çok faydalıdır. Özellikle emziren annelerin polifenollü zeytinyağı tüketmesi süt kalitelerini de çok arttıracaktır.
Zeytinyağı, anne sütüne en yakın miktarda linoleik asit içerir. Yağsız inek sütüne zeytinyağı katıldığında anne sütüne yakın doğal bir besin kaynağı özelliği kazanır. 

Çoklu doymamış yağların yeterince alınmaması, çocukların beyin hücrelerinin zarlarında bozukluklara, sonucunda da öğrenme güçlüğü ve davranış bozukluğuna neden olabilir. Sinirlerde akışkanlık için gereken enzimlerde eksilmeye, retinada rahatsızlıklara, hücrelerin bazı toksinlere olan dirençlerinde düşüşe yol açabilir. Linoleik asidin eksikliği, gelişimin yavaşlamasına ve hatta birtakım deri rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. 

Zeytinyağı bebeğin kabızlığını giderir mi?

Annelerin belki de en çok merak ettiği konuların başında kabız olan bebeğe zeytinyağı içirilip içirilmeyeceğidir. Bebeğinize kabız olduğunda doğrudan zeytinyağı içirmeniz önerilmemektedir. Bebeğiniz kabız ise yemeklerine koyduğunuz zeytinyağı miktarını arttırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca, kabız olan bebeğimizin makat kısmını zedelemeden biraz zeytinyağı sürerek, bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Zeytinyağının bebekler için sayısız faydası vardır diyebiliriz. Kalp damar hastalıklarını önleyici etkisinden tutun da, pişik olan bölgeye sürüldüğünde rahatlatmasına kadar... 

Bebeklere ne zaman ve ne kadar oranda zeytinyağı verilmeli?

Yapılan araştırmalar, bebeklerin 6. aydan itibaren zeytinyağı tüketebileceklerini söylemektedir. Bebeğinizin yemeğine bir iki tatlı kaşığı zeytinyağı koymanızın bebeğinizin bu sayısız faydası olan besinden yararlanması anlamına geliyor. Ancak yine uzmanlar, bebeğinize direkt olarak zeytinyağı içirmemenizi, yemeklerine koyarak tüketilmesini sağlamanızı öneriyor.

Kabızlık problemi için;

  • Emen bebeklerde mide ve makat etrafına sürüp masaj yapmanızı, annenin de sabahları aç karnına bir çorba kaşığı yağı içmesini,
  • Ek gıda almaya başlamış bebeklerde bir çay kaşığı ya da tatlı kaşığı yağı yemeklerine katmanızı,
  • Yetişkinlere ise sabahları aç karnına bir çorba kaşığı içmelerini tavsiye ederiz.

Herhangi bir hastalık için tedavi görüyor iseniz, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2019 Trigleia Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.