YÜKSEK Polifenol içerikli Erken Hasat Zeytinyağımız

FENOLİK BİLEŞENLER 

Son yıllarda diyet bileşenlerinin sağlık üzerine etkileri konusunda çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Özellikle yağlarla ilgili çalışmalar artan obezite gibi sağlık problemleri dikkate alındığında önem kazanmıştır. Fakat maalesef yağlara olan ilginin artması bu konuda doğru bilgilerin tüketicilere ulaşması anlamına gelmemektedir. Margarin reklamlarında yapılan kalp dostu vurgusu bu konuya iyi bir örnektir. Genel olarak doymamış yağlar, doymuş yağlara göre daha sağlıklı kabul edilmektedir. Fakat her doymamış yağın sağlık etkisinin aynı olmadığı bilinen bir gerçektir. Özellikle doymamış yağların rafinasyonu sırasında yağa özgü fenolik bileşenler gibi miktar olarak az fakat etkisi önemli olabilecek bileşenlerin kaybı söz konusudur. Zeytinyağı sadece fiziksel işlemlerle elde edilen bir meyve suyu olduğu için diğer bitkisel yağlardan bu özelliği ile ayrılmaktadır.

Dünyada Akdeniz diyeti olarak adlandırılan ve son yıllarda oldukça popüler olan yeme alışkanlığında zeytinyağı temel yağ kaynağıdır. Yeni çalışmalar zeytinyağındaki bileşenlerin daha önce bildirilenlerden çok daha fazla olumlu etkisi olduğu yönündedir.

Fenolik bileşenler zeytinyağının hem olumlu sağlık etkilerini hem de lezzet profilini geliştiren bileşenlerdir. Tüketicilerin zeytinyağında serbest asitliği en önemli kalite kriteri olarak görmelerine rağmen, naturel sızma zeytinyağını diğer yağlardan ayıran en önemli özellik, yağın yaklaşık yüzde 2’sini oluşturan minör bileşenlerdir. Minör bileşenler arasında da fenolik bileşenler (polifenoller) önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Tüketicilerin sahip olduğu bir diğer yanılgı da zeytinyağının acılık ve yakıcılığının artmasının olumsuz bir özellik olarak algılanmasıdır. Yakıcılık ve acılık zeytinyağı için olumlu özellikler olup fenolik bileşenlerin fazla olduğunun göstergesidir. Zeytinyağında çok önemli olan bu bileşikler çeşitli koşullardan etkilenmektedir. Zeytinin yetiştirilme aşamasından itibaren bu özel ve önemli bileşiklerin korunmasını sağlayacak önlemlerin alınması, doğru süreçler ile üretilmesi ve zeytinyağının iyi koşullarda saklanması gerekmektedir.

Polifenoller bitkilerde doğal olarak bulunur. Vitamin ve minerallerden farklı olarak temel besin ögesi değiller, ancak vücuda olan yararlı etkileri ile pek çok mekanizmaya katkıda bulunurlar. Polifenoller antioksidan özellikleriyle bilinir.

Polifenollerin kanser oluşumunu ve tümör gelişimini engellediğiyle ilgili kanıtlar bulunmaktadır. Polifenoller reaktif unsurlara ve kanserli ve mutasyona uğramış hücrelere müdahale edebilmekte, hücre çoğalışını denetleyen ana proteinlerin harekete geçmesini sağlayabilmekte ve kansere bağlı bir takım genlerin ortaya çıkışının önünü kesebilmektedir. Bu konular ile ilgili olarak önemli kurumlar tarafından yayınlanmış oldukça fazla makeleye artık internet üzerinden de ulaşmak mümkündür.

Zeytin meyvesinden elde edilen bu yaşam iksirine sahip olmak için tek yapmanız gereken, sepetinize eklemeniz ve yüksek güvenlik önlemleri alınarak hazırlanmış sitemiz üzerinden alışverişinizi tamamlamanız… Biz ürününüzü kapınıza kadar ulaştırıyor olacağız.

Bir gün yolunuz Marmara’nın Tarih kokan Trilye beldesine düşerse tanışmaktan büyük mutluluk duyarız, ellerimizle sizlere kahve sunmaktan keyif alacağız…

Sağlıkla kalın…

YÜKSEK Polifenol içerikli Erken Hasat Zeytinyağımız

Polifenol miktarı yüksek yağ elde etmek için doğru zeytin çeşitleri doğru olgunlaşma döneminde hasat edilmeli, Dolu vuruğu, sinek yarası olan hiçbir ağacın meyvesi kullanılmamalı, zeytinler ağaçtan özenle toplanılmalıdır.

Zeytin hasattan sonra bekledikçe Polifenol değerleri düşmeye başlar. Trigleia zeytinyağları hasat ettiğimiz zeytinlerimizi 4 saat içinde de sıkarız.

Zeytinyağındaki fenolik bileşikler ısıyı ve hava ile teması hiç sevmez. Isıda ve hava ile temasta fenolik bileşenler kaybolur. Dolayısı ile sıkım kesinlikle 27 derecenin altında olmalıdır, yani soğuk sıkım olmalıdır.

Trigleia Zeytinyağı Ambalajlarımızı üzerlerindeki +550 / + 950 /+1050 ifadeleri Zeytinyağımızın mg/1000gr cinsinden POLİFENOL değerlerini gösterir.

Trigleia Zeytinyağları bir İlaç değildir. 

SSL Secure, Visa, Mastercard, Troy, American Express

© 2019 Trigleia Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.